Vijesti - Roditelji prepoznali vrijednosti katoličke osnovne škole u Zagrebu

 

Roditelji prepoznali vrijednosti katoličke osnovne škole u Zagrebu

Roditelji prepoznali vrijednosti katoličke osnovne škole u Zagrebu Objavljeno: 14. 02. 2014 - 13:06

Prva katolička osnovna škola u Gradu Zagrebu, koja je svoja vrata otvorila u jesen 2013., nedavno je proširila svoj prostor. Na adresi Ivanićgradska 41a škola je na uporabu dobila dodatni prostor, pa učenici odsada borave u većim učionicama, a školski djelatnici imaju prikladnije urede.

Dosad je škola ulaz dijelila s Kulturnim centrom Peščenica, a sada je uređen poseban školski ulaz. Novi je prostor uređen uz potporu Grada Zagreba i više donatora.

Ravnatelj škole dr. o. Vinko Mamić, provincijal Hrvatske karmelske provincije sv. Oca Josipa, koja je i osnivač škole, s ponosom ističe da je velik interes za školu koja u osam razreda ima 141 učenika i 33 djelatnika.

Kada u lipnju školu napusti 18 osmaša, prema sadašnjim prilikama, toliko će biti i slobodnih mjesta za prvaše. No, već sada je predbilježeno sedamdesetak kandidata za prvi razred. Usto, napominje ravnatelj Mamić, za upis u prvi razred šk. god. 2015./16. već je predbilježeno 35 djece, a kuriozitet je i predbilježba dvoje djece za šk. god. 2019./20. Roditelji su, naime, želeći da im se djeca odgajaju upravo u katoličkom okruženju, prijavili svoju djecu odmah po rođenju.

Vezano uz uvjete upisa, ravnatelj Mamić u razgovoru za Informativnu katoličku agenciju ističe da prednost pri upisu imaju djeca koja već imaju braću i sestre u školi te djeca invalida Domovinskoga rata. Ravnatelj se nada i novom školskom prostoru, što bi omogućilo upis djece u više prvih razreda. Napominje da je škola besplatna.

"Želimo izbjeći elitizam, stoga je škola besplatna za sve učenike. S tom je nakanom škola i osnovana, i od toga nećemo odustati", ističe ravnatelj.

Vezano uz nastavni program, ravnatelj Mamić ističe kako je program Prve katoličke osnovne škole u Zagrebu u skladu s programom osnovnoškolskog obrazovanja, te da se provodi sukladno katoličkim moralnim načelima. To pravo i obveza utemeljeni su na Provedbenom ugovoru o katoličkim osnovnim i srednjim školama, koji je potpisan 2011. između Vlade Republike Hrvatske i Hrvatske biskupske konferencije. U tom vidu, ravnatelj Mamić ističe za IKU kako to vrijedi ne samo na zdravstveni odgoj, nego i za sve druge predmete, pa i za eventualni budući građanski odgoj.

"Sve što poučavamo, poučavamo u skladu s katoličkim moralnim načelima, a pogotovo zdravstveni odgoj. Kao katolička osnovna škola svoju djelatnost ostvarujemo prema odredbama Ugovora pa nema prostora za neko drugo tumačenje", ističe ravnatelj.

"Kada bismo provodili nešto što nije u skladu s katoličkim moralom, ne bismo ni imali katoličku školu, tj. ona ne bi imala pravo tako se zvati, jer jedno drugo isključuje. U konačnici, i sam razlog osnivanja škole bio je poučavati djecu u katoličkom duhu", naglašava ravnatelj Mamić, podsjećajući na to kako to nije pravilo samo u Hrvatskoj. U svijetu općenito sve katoličke škole, pa i one čije djelatnike financira država, imaju pravo i obvezu poučavati sukladno katoličkim moralnim načelima.

Od školskih programa koji se nude učenicima, ravnatelj ističe dodatnu nastavu medijskog odgoja. Ove školske godine taj je program ponuđen učenicima osmih razreda, a od sljedeće godine proširit će se na učenike od 5. do 8. razreda.

"Želimo naše učenike na vrijeme poučiti snazi medija i o tome kako se njima koristiti. Govorimo im kako je jedna stvar vijest, odnosno informacija, a druga efekt koji se određenim novinarskim izvještajem postiže te da su ciljevi tih efekata nerijetko promidžbene naravi, sa željom širenja ideja i svjetonazora. Ponekad se mediji ne obaziru na stvarne potrebe mladih, nego im pokušavaju stvoriti umjetne potrebe, kako bi neki od toga profitirali. Želimo naše učenike upoznati s tim te im na radionicama sve praktično pokazati", objašnjava dr. Mamić.

Roditelji učenika imaju cjelovit uvid u odgojno-obrazovni rast svoje djece, jer dobivaju pismena izvješća profesora o vrednovanju uspjeha svakog učenika. To je izvješće vrlo iscrpno i pokriva sve segmente intelektualnog, emotivnog, socijalnog i duhovnog rasta djece.

Škola ima i popodnevni produženi boravak koji je organiziran za sve učenike od 1. do 8. razreda. U tom razdoblju učenicima se nude besplatne instrukcije, tj. pomoć pri svladavanju školskoga gradiva. Ta inicijativa, koja se održava zahvaljujući raspoloživosti profesora koji su prihvatili dežurstva, dobro je primljena i od roditelja.

Dodatne obavijesti o Prvoj katoličkoj osnovnoj školi u Zagrebu dostupne su na mrežnoj stranici škole

(laudato.hr)

 
 
Poveznice:
Povratak na sve vijesti
 

Najave događanja

 
Studijski dani za početnu formaciju

28. veljače - 23. svibnja 2024.

Stručni skup za djelatnike vjerskih vrtića

2. ožujka 2024. (Zagreb, Vrhovec 29)
Tema: Suodnos duhovnosti, riječi i pokreta
Prijave do: 26. veljače 2024. 

Vijećanje redovničkih odgojitelja

7. - 9. ožujka 2024. (Zagreb, Granešina 3)
Tema: Odgoj za osobno i zajedničko razlučivanje Božje volje u redovničkoj zajednici
Voditelji: s. Stjepanka Stanić MVZ i p. Tvrtko Barun SJ
Prijave do: 7. veljače 2024.

Duhovne vježbe za više redovničke poglavarice

9. - 16. ožujka 2024. (Veli Lošinj, Kaciol 38)
Voditelj: o. Jeronim Adam Marin OSB

Susret sestara koje vrše poslanje unutar samostana

19. - 21. travnja 2024. (Split - Kamen, Sv. Mihovila 43)
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: p. Vatroslav Halambek SJ
Prijave do: 19. ožujka 2024.

Stručni skup za tajnice i ekonome

26. - 28. travnja 2024. (Lužnica, Lužnički odvojak 3)
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, prof. Ivan Milotić i p. Siniša Štambuk SJ
Prijave do: 26. ožujka 2024.

Susret sestara s prvim zavjetima

10. - 12. svibnja 2024. (Masna Luka, Park prirode Blidinje, BiH)
Tema: Bogu posvećene osobe i život s medijima
Voditelji: fra Andrija Majić OFM i prof. Danijel Labaš
Prijave do: 10. travnja 2024.

Studijsko-rekreativni dan za redovničke pripravnice

Krk, 23. svibnja 2024.
Prijave do: 23. travnja 2024.

Stručni skup za više redovničke poglavarice

4. - 5. lipnja 2024. (Zagreb, Slavoljuba Bulvana 4)
Tema: Posvećeni život pred izazovima zlostavljanja
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, don Đuliano Trdić i don Tomislav Kutleša
Prijave do: 4. svibnja 2024. 

Susret HBK i HRK

Zagreb, 5. lipnja 2024.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

7. - 9. lipnja 2024. (Livno - BiH, Savezne Republike Njemačke 5)
Tema: Autoritet u Kristovu duhu
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 7. svibnja 2024.

Redovnički dani

Split, 20. - 21. rujna 2024.
Dubrovnik, 21. rujna 2024.
Zagreb, 27. - 28. rujna 2024.
Rijeka, 5. listopada 2024.
Đakovo, 5. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini: pomireni s Bogom i međusobno

Skupština HRK

9. - 10. listopada 2024.

Seminar za medicinske sestre redovnice

Đakovo, 11. - 13. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: br. Jakov od Križa (Milić) OCD
Prijave do: 11. rujna 2024.

Izdavaštvo

„Ecclesiae Sponsae Imago“
„Ecclesiae Sponsae Imago“
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Vijesti 4 (2023.)
Vijesti 4 (2023.)
Posvećeni život (2020)
Posvećeni život (2020)
Zlatni jubilej naše Konferencije
Zlatni jubilej naše Konferencije
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)

Linkovi