Vijesti - Svečani zavjeti u Karmelu u Mariji Bistrici
Svečani zavjeti u Karmelu u Mariji Bistrici
Autor: ikaObjavljeno: 27. 01. 2018 - 09:24
U samostanskoj crkvi Bl. Alojzija Stepinca u Karmelu u Mariji Bistrici svečane zavjete u ruke poglavarice s. Marije Petre od Presvete Euharistije (Mire Fišter) pred zajednicom svojih sestara, svećenicima, članovima obitelji, rodbinom i prijateljima položila je 27. siječnja s. Hana od Srca Isusova i Marijina (Ana Sabolić).
Misno slavlje i obred svečanog zavjetovanja predvodio je zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško, a s njim su suslavili fra Ante Crnčević, OFM, o. Stjepan Vidak, OCD, o. Ivan Podgorelec, OCD, preč. Domagoj Matošević, vlč. Stjepan Halužan, vlč. Antun Motočić i fra Marko Pustišek, OFM, župnik bjelovarske župe sv. Antuna Padovanskog iz koje je s. Hana. Asistirali su karmelićanski bogoslovi br. Marko Maglić, br. Joško Purko i kandidat Patrik Gregović te splitski dijecezanski bogoslov Tomislav Žuljić. Slavlje je uz pjevanje i sviranje karmelićanki obogatio i za tu prigodu sastavljen gudački kvartet koji su sačinjavali prijatelji novozavjetovanice i jedan član njene obitelji.
Biskup Šaško cijelu svečanost nazvao je događajem ljubavi koji vodi do punine radosti. Upravo je ljubav bila i glavna misao vodilja njegove propovijedi, kao ona koja izvire iz misnih čitanja koje je odabrala s. Hana, iz njena predanja Bogu po zavjetima i iz same naravi svete misne žrtve. „Snažna je riječ zaručnice iz Pjesme nad pjesmama u kojoj potvrđuje svoje posvemašnje darivanje Bogu", rekao je biskup Šaško, i istaknuo da su upravo u tom prvom misnom čitanju donesene četiri važne odlike istinske ljubavi. Istinska je ljubav, protumačio je, jaka, isključiva, ustrajna tako da odolijeva svim poteškoćama i kušnjama, i nemoguće ju je kupiti zemaljskim vrijednostima. Njen je izvor u Bogu i u Njega želi trajno uvirati. Ljubav je uspoređena sa snagom smrti, ali ju nadilazi. Tu se pogled usmjeruje prema Križu i prema Uskrslom Kristu koji daje prepoznati da samo Božja ljubav, kojom nas je zagrlio, nadvladava i smrt, objasnio je propovjednik. „Samo istinska ljubav preživljava poput plamena vatre, poput gorućeg grma koji gori, a ne sagorijeva, u kojem se na Horebu objavio Gospodin", rekao je propovjednik, povezujući to s naukom sv. Ivana od Križa koji govori o živom plamenu kada govori o mističnoj ljubavi između Boga i čovjeka. Pročitana Božja riječ odražava se i u pjesmi nad pjesmama same novozavjetovanice koju je, u njenom, prije nekoliko godina napisanom svjedočanstvu o pozivu, iščitao biskup Šaško. Naglasio je kako je na njenom putu temeljno traženje i pronalaženje radosti, zatim duboka spoznaja da joj je cijeli život darovan od Boga. Privlačna mu je i njena nemogućnost da do kraja zahvati stvarnost poziva i da o njemu govori. Njenu rečenicu: „Od tada sam znala da Bogu ne mogu dati ništa manje nego sve." istaknuo je kao jednu od najljepših rečenica o pozivu i odgovoru na Božju ljubav koju je pročitao. Naveo je i njenu misao o otkriću Karmela: „Bila su otvorena jedna nova vrata preda mnom, tišina Karmela sada zvoni i zvuči dublje nego sva glazba koju bi ljudsko uho moglo zamisliti.„ i progovorio o važnosti glazbe u njenom životu kroz sviranje violončela. Violončelo je predstavio kao instrument koji je vrlo blisko povezan s glazbenikom, koji prodire vrlo duboko, budi prostor nade i daje neposrednost zvuka koji zahvaća i dušu i tijelo. „Postoji samo jedno polje i treba dobro odvagnuti gdje prekidamo žicu, gdje određujemo ton. Pogođeni zvuk donosi radost. Sestra Hana je tu radost osjetila i želi je živjeti u ovom zajedništvu u Karmelu. Molimo Gospodina koji je nju izabrao, ne ona Njega, da u Njegovim rukama i dalje bude otvorenost i glazba Neba za nas, znak na srcu i pečat na ruci da bismo kao Crkva i u svojim osobnim životima ostali u Bogu donoseći plodove Njegova kraljevstva.", zaključio je biskup Šaško.
Sestra Hana od Srca Isusova i Marijina (Ana Sabolić) rođena je 7. studenoga 1987. u Zagrebu, a živjela je u Bjelovaru. Glazbenu akademiju, studij violončela u klasi prof. Mihovila Koruze završava 2011. godine. U bistrički Karmel ulazi 29. siječnja 2012., a redovničko odijelo prima 2. veljače 2013. godine. Prve zavjete polaže 2. veljače 2015.
Split, 20. - 21. rujna 2024.
Dubrovnik, 21. rujna 2024.
Zagreb, 27. - 28. rujna 2024. (Crkva Sv. Mati slobode, don Petra Šimića 1)
Rijeka, 5. listopada 2024.
Beli Manastir, 5. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini: pomireni s Bogom i međusobno
9. - 10. listopada 2024.
Samostan Karmelićanki Božanskog Srca Isusova (Vrhovec 29, Zagreb)
Đakovo, 11. - 13. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: br. Jakov od Križa (Milić) OCD
Prijave do: 11. rujna 2024.
7. - 9. ožujka 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 7. veljače 2025.
29. ožujka – 5. travnja 2025. (Pastoralni centar sv. Vinka Paulskog, Novigrad na Dobri 17, Duga Resa)
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 28. veljače 2025.
9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.
16. – 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve - Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.