Vijesti - Znanstveni simpozij u povodu 300. obljetnice djelovanja kapucina u Lici i Krbavi
Znanstveni simpozij u povodu 300. obljetnice djelovanja kapucina u Lici i Krbavi
Objavljeno: 12. 10. 2013 - 19:58Međunarodni znanstveni simpozij u povodu 300. obljetnice djelovanja franjevaca kapucina u Lici i Krbavi (1713. – 2013.) održan je u subotu 12. listopada u kapucinskom samostanu Sv. Josipa u Karlobagu. Franjevci su se u spomenuti samostan uselili prije tristo godina, 1713., kad je senjsko-modruški biskup bio grof Adam Ratkaj koji je na tu službu došao kao prezbiter zagrebačke biskupije. Organizator simpozija bila je Hrvatska kapucinska provincija sv. Leopolda Bogdana Mandića, a suorganizatori kapucinski samostan sv. Josipa u Karlobagu, Gospićko-senjska biskupija, Općina Karlobag i Ličko-senjska županija. Organizacijski odbor simpozija činili su provincijal kapucina fra Ante Logara, gvardijan samostana u Karlobagu Josip Grivić i dr. fra Anto Barišić.
Na simpoziju je sudjelovalo četrnaest predavača od kojih je dvanaest domaćih te dvoje iz Slovenije. Simpozij je molitvom otvorio gospićko-senjski biskup Mile Bogović, nakon čega su uslijedile pozdravne riječi provincijala Logare, gvardijana Grivića, biskupa Bogovića, zamjenika načelnika općine Karlobag Borisa Smojvera, te zamjenice župana Ličko-senjske županije Ivane Tomaš. Uslijedila su izlaganja predavača iz Zagreba, Gospića, Karlobaga, Varaždina i Ljubljane. Predavači su s različitih aspekata nastojali osvijetliti tristogodišnju povijest misionarskog, kulturnog, pastoralnog i apostolskog djelovanja franjevaca kapucina na materijalno opustošenim, a moralno i vjerski, zapuštenim područjima Like i Krbave koji su kroz 162 godine bili pod turskom vlašću, od 1527. do 1689. godine.
Kroz različita predavanja istaknuto je kako su kapucini nakon oslobođenja Like i Krbave od turske vlasti bili jedni od glavnih nositelja moralne i duhovne obnove na oslobođenim područjima sve do prve polovice 20. stoljeća. Više od dvadesetak samostana nestalo je za vrijeme turske okupacije i nijedan nije preživio. Novosagrađeni samostan u Karlobagu i novopridošli franjevci će djelovati kao jedini misionari na ovom zapuštenom prostoru. U svrhu što uspješnijeg i organiziranijeg pastoralnog rada ubrzo će objaviti molitvenik "Pisme Duhovne u vrimenu misiona iliti poslanja apostolskoga". Molitvenik potječe iz 1750. godine, sačuvan je u originalu koji se čuva u knjižnici kapucinskog samostana u Varaždinu. Tekst molitvenika je transkribirao prof. Alojz Jembrih, a zajedno s njim i za tisak ga priredio fra Nikola Bašnec. Transkribirani molitvenik, popraćen pogovorom fra Nikole Bašneca i prof. Alojza Jembriha, objavljen je 2012. godine u prigodi obilježavanja ove značajne obljetnice. U sklopu i na kraju ovog međunarodnog znanstvenog simpozija molitvenik je bio i predstavljen. Predstavili su ga upravo njegovi spomenuti priređivači.
U sklopu predavanja kao zanimljivost navedeno je i to da je u kapucinskoj samostanskoj knjižnici u Karlobagu otkrivena glagoljica, o čemu je govorila prof. Anica Vlašić-Anić koja je i došla do takva otkrića, te da su u njoj otkriveni i hebrejski fragmenti na pergameni o čemu je govorio dr. fra Darko Tepert koji je u suradnji s prof. Vlašić-Anić radio na spomenutom otkriću. Prof. Anica Vlašić-Anić je u suradnji s gvardijanom fra Josipom i provincijalom fra Antom odnedavno u samostanu realizirala projekt stalnog postava slika glagoljaških knjiga koje posjetitelji u samostanskim hodnicima uvijek imaju priliku vidjeti. Bogata knjižnica čeka daljnja istraživanja. Svojevrsno iznenađenje simpozija je bilo i otkriće spomenice karlobaškog samostana iz 1710. godine koju je s latinskog rukopisa preveo fra Bono Zvonimir Šagi koju je na simpoziju svima predstavio.
Na kraju simpozija uslijedila je riječ zahvale koordinatora simpozija dr. fra Ante Barišića, gvardijana fra Josipa Grivića i provincijala fra Ante Logare.
Nakon simpozija biskup Bogović predvodio je svečano euharistijsko slavlje. U propovijedi zahvalio Bogu za dar djelovanja franjevaca kapucina u vrlo teškim, nepovoljnim i nestabilnim vremenima. (ika)
23. - 25. veljače 2023., Ludbreg
Tema: Radost i nada u posvećenom životu
Voditelji: Taras Barščevski, Maja Jakšić
Prijave do: 23. siječnja 2023.
11. ožujka 2023., Samostan hercegovačkih franjevaca (Avenija Gojka Šuška 2, Zagreb)
Tema: Suradnja kao put jačanja zajedništva - življena vjera u svakodnevici
26. ožujka 2023. u 15.30 sati, Crkva sv. Leopolda Mandića (Ulica sv. Leopolda Mandića 41, Zagreb)
Tema: Ispit savjesti
Voditelj: fra Slaven Brekalo OFM
10. - 14. travnja 2023., Marijin dvor (Lužnički odvojak 3, Zaprešić)
Tema: Biti autentičan/na odgojitelj/ica
Voditelji: s. Danijela Anić ASC, Josip Bošnjaković, Marinko Pehar
Prijave do: 31. ožujka 2023.
Cijena: 2.000,00 kn (€ 270)
21. - 23. travnja 2023., Marijin dvor (Lužnički odvojak 3, Zaprešić)
Voditelj: o. Jeronim Adam Marin
28. - 30. travnja 2023., Samostan Milosrdnih sestara sv. Križa (Kralja Tomislava 22, Đakovo)
Tema: Sequela Christi: redovnički zavjeti
Voditelj: o. Srećko Rimac OCD
Prijave do: 28. ožujka 2023.
26. - 28. svibnja 2023.
Marijin dvor (Lužnički odvojak 3, Zaprešić)
Tema: Božji spasenjski dolazak i čovjekovo "danas"
Voditeljica: s. Silvana Fužinato SCJ
Split, 22-23. rujna 2023.
Dubrovnik, 23. rujna 2023.
Zagreb, 29-30. rujna 2023.
Rijeka, 30. rujna 2023.
Đakovo, 7. listopada 2023.
6. - 8. listopada 2023., Duhovni centar Gospe Karmelske (Šetalište Dražica 2, Krk)
11. - 12. listopada 2023., Samostan hercegovačkih franjevaca (Avenija Gojka Šuška 2, Zagreb)