Vijesti - XXXIII. redovnički dani u Splitu

 

XXXIII. redovnički dani u Splitu

XXXIII. redovnički dani u Splitu Autor: ika/hrk/smn
Objavljeno: 22. 09. 2017 - 16:35

Odgojno-obrazovno poslanje. Konstitutivna stvarnost redovničke karizme

U organizaciji Hrvatske redovničke konferencije započeli su u petak 22. rujna u franjevačkom samostanu Gospe od Zdravlja u Splitu XXXIII. Redovnički dani o temi „Odgojno-obrazovno poslanje. Konstitutivna stvarnost redovničke karizme". Programu nazoči više od stotinu redovnica i redovnika. Nakon uvodne molitve Trećega časa, skup je pozdravio fra Joško Kodžoman, provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja.

Budući da su se godinama Redovnički dani odvijali u dominikanskom samostanu, a ove godine stjecajem okolnosti u franjevačkom samostanu Gospe od Zdravlja, istaknuo je da bi bilo dobro da svake godine domaćin Redovničkih dana bude neka druga zajednica u Splitu kako bi se redovnici bolje međusobno upoznali. Podsjetio je da su redovnici odigrali veliku ulogu u organizaciji dolaska relikvije tijela sv. Leopolda Bogdana Mandića u Split što može svima poslužiti na ponos i čast. Govoreći o samoj temi odgoja i obrazovanja, podsjetio je na gorući problem kurikularne reforme o kojoj se raspravlja u hrvatskom društvu, istaknuvši da je izrazito važno što će se učiti u našim školama. Potaknuo je sve „na cjeloživotno učenje i rast u spoznaji istine na koju smo pozvani". „Gledano iz kršćanske perspektive nije obrazovanje najvažnije (premda je veoma važno) nego rast u duhovnom i ljudskom smislu. Imamo prepametne ljude, ali to nam ništa ne znači ako su nemoralni, ako su skloni poduzimanju nemoralnih radnji", poručio je provincijal Kodžoman. 

Prigodnu riječ uputio je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, koji svake godine nazoči Redovničkim danima u Splitu, obrati se sudionicima s nekoliko riječi te predvodi euharistijsko slavlje što govori o podršci koju daje redovnicima u svojoj mjesnoj Crkvi. Pozdravljajući skup, istaknuo je važnost i aktualnost teme, cjeloživotnog učenja, odgoja i obrazovanje koje je, kako je rekao, uvijek bilo važno. Osobito je podcrtao doprinos redovnika u odgoju i obrazovanju kroz našu povijest, istaknuvši: „Redovnici i redovnice ispisali su najljepše stranice Katoličke Crkve, univerzalne, ali i naše domovinske. Vjerujemo da nisu zaboravili pisati i da imaju još puno nadahnuća i ulja u svjetiljkama". Istaknuo je „da smo svi odgovorni za odgoj i obrazovanje od obitelji, preko vrtića, škola, fakulteta do onih koji rade u kuhinjama i domovima i daju svjedočanstvo ljudskih i kršćanskih vrednota". „Pitanje: 'Mogu li nešto učiniti na polju odgoja i obrazovanja?' – dobro je pitanje koje nas potiče da sa svojim talentima, sposobnostima, vještinama i različitim karizmama dajemo svoj doprinos odgoju i obrazovanju brojnih naraštaja. Od nas očekuje naše društvo, osobito roditelji i vjernici da će nam škole biti s planom i programom ne ideološkim i razdornim nego utemeljenim na stijeni", istaknuo je nadbiskup Barišić. 

Redovničke dane u Splitu otvorio je predsjednik Hrvatske redovničke konferencije fra Jure Šarčević koji je naveo misao pape Franje da je obrazovanje oblik evangelizacije. U tom je svjetlu prvo predavanje o temi „Edukacija i evangelizacija" održao dr. fra Draženko Tomić s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Istaknuo je kako treba razlikovati dva pojma: obrazovanje kao proces stjecanja znanja i vještina, odnosno kompetencija za neko zanimanje i odgoj kao ciljano i svrsishodno usvajanje nekoga vrijednosnog sustava. 

Govoreći o evangelizaciji, istaknuo je da se od današnjih evangelizatora tj. navjestitelja Evanđelja traži da budu educirani o mjestu i vremenu gdje žele naviještati Radosnu vijest. Predavanjem je želio potaknuti na razmišljanje o tome kako stoji i kršćanski odgojno-obrazovni sustav. Zaključio je da je „današnjem čovjeku najbolje ponuditi holistički odnosno cjeloviti sustav odgoja i obrazovanja što znači da on usvaja činjenice koje uči u školi, na fakultetu, ali da ih prožima jednom dubljom kršćanskom dimenzijom, čovjekoljublja i odnosa prema drugome". Zato bismo rekli, nastavio je dr. Tomić, da današnji obrazovni sustavi u sebi trebaju okupljati nekoliko komponenti: učiti je znati, spoznavati, učiti je živjeti s drugim i prihvaćati drugoga, ali isto tako i samoga sebe. Za nas kršćane sve je to prožeto Kristovim utjelovljenjem i njegovom Radosnom vijesti. 

Govoreći o izgradnji novih katoličkih škola, dr. Tomić je rekao da su i naše državne škole vrijednosno i vjerski kroz vjeronauk i druge oblike dosta eksponirane, međutim nove katoličke škole svjedočile bi još življe i dublje istinu Evanđelja, ali ne zaboravljajući dostignuća modernih društava kao što su pluralizam, demokracija, tolerancija, vrijednosti koje su općeprihvaćene u svijetu. Prijepodnevni dio programa, kojega je moderirao dr. o. Anto Gavrić, završio je euharistijskim slavljem koje je predvodio nadbiskup Barišić. 

Poslijepodnevni program započinje predavanjem „Obrazovanje, kineziološka edukacija i religioznost" koje će održati dekan Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. Ivan Prskalo. Nakon rasprave i zajedničke molitve Večernje uslijedit će otvaranje izložbe slika s likovima hrvatskih svetaca i blaženika u tehnici ulja na platnu akademske slikarice Ivane Ćavar - „Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu". Izložbu organiziraju Galerija hrvatske sakralne umjetnosti „Laudato" iz Zagreba i Udruga za promicanje znamenitih Križevčana dr. Stjepan Kranjčić. 

Drugoga dana, u subotu 23. rujna, nakon zajedničke molitve Trećeg časa predavanje pod naslovom „Izazovi obrazovanja i evangelizacije“ održala je dominikanka s. Ivana Pavla Novina, predavačica na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. Zatim je s. Janja Martina Katović, članica Družbe Klanjateljica Krvi Kristove i ravnateljica Dječjega vrtića u Glamoču (BiH), imala izlaganje „Odgojno-obrazovno djelovanje u ekumenskoj sredini“. Drugi dan završio je euharistijskim slavljem, nakon prigode za sakrament pomirenja, koje je predslavio fra Jure Šarčević, predsjednik Hrvatske redovničke konferencije.

 
 
Poveznice:
Povratak na sve vijesti
 

Najave događanja

 
Studijski dani za početnu formaciju

28. veljače - 23. svibnja 2024.

Susret sestara koje vrše poslanje unutar samostana

19. - 21. travnja 2024. (Split - Kamen, Sv. Mihovila 43)
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: p. Vatroslav Halambek SJ
Prijave do: 19. ožujka 2024.

Stručni skup za tajnice i ekonome

26. - 28. travnja 2024. (Lužnica, Lužnički odvojak 3)
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, prof. Ivan Milotić i p. Siniša Štambuk SJ
Prijave do: 26. ožujka 2024.

Susret sestara s prvim zavjetima

10. - 12. svibnja 2024. (Masna Luka, Park prirode Blidinje, BiH)
Tema: Bogu posvećene osobe i život s medijima
Voditelji: fra Andrija Majić OFM i prof. Danijel Labaš
Prijave do: 10. travnja 2024.

Studijsko-rekreativni dan za redovničke pripravnice

Krk, 23. svibnja 2024.
Prijave do: 23. travnja 2024.

Stručni skup za više redovničke poglavarice

4. - 5. lipnja 2024. (Zagreb, Slavoljuba Bulvana 4)
Tema: Posvećeni život pred izazovima zlostavljanja
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, don Đuliano Trdić i don Tomislav Kutleša
Prijave do: 4. svibnja 2024. 

Susret HBK i HRK

Zagreb, 5. lipnja 2024.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

7. - 9. lipnja 2024. (Livno - BiH, Savezne Republike Njemačke 5)
Tema: Autoritet u Kristovu duhu
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 7. svibnja 2024.

Redovnički dani

Split, 20. - 21. rujna 2024.
Dubrovnik, 21. rujna 2024.
Zagreb, 27. - 28. rujna 2024.
Rijeka, 5. listopada 2024.
Đakovo, 5. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini: pomireni s Bogom i međusobno

Skupština HRK

9. - 10. listopada 2024.

Seminar za medicinske sestre redovnice

Đakovo, 11. - 13. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: br. Jakov od Križa (Milić) OCD
Prijave do: 11. rujna 2024.

Izdavaštvo

„Ecclesiae Sponsae Imago“
„Ecclesiae Sponsae Imago“
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Vijesti 4 (2023.)
Vijesti 4 (2023.)
Posvećeni život (2020)
Posvećeni život (2020)
Zlatni jubilej naše Konferencije
Zlatni jubilej naše Konferencije
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)

Linkovi