Vijesti - Otok: Otkrivena spomen-ploča i poprsje fra Anđelka Milanovića Litre (1913.-1990.)
Otok: Otkrivena spomen-ploča i poprsje fra Anđelka Milanovića Litre (1913.-1990.)

Objavljeno: 17. 10. 2020 - 20:43
U prigodi 30. obljetnice smrti fra Anđelka Milanovića Litre (1913.-1990.), svećenika, franjevca, glazbenika, pedagoga i profesora otkrivena je spomen-ploča na njegovoj rodnoj kući i poprsje na Roknjači u subotu 17. listopada, uoči blagdana sv. Luke, u Otoku kod Sinja.
Programu su nazočili provincijal Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja dr. Marko Mrše, splitsko-dalmatinski dožupan Luka Brčić, načelnik općine Otok Dušan Đula, ravnateljica glazbene škole „Jakova Gotovca“ podružnica „Fra Anđelka Milanovića Litre“ Dobrila Veršić, župnik župe sv. Luke ev. u Otoku fra Nikica Ajdučić, članovi otočkog Kuda „Kamešnica“ te obitelj, studenti i prijatelji maestra fra Anđelka Milanovića Litre.
„Fra Anđelko potječe, želim to naglasiti, iz časne, uže i šire mučeničke obitelji Milanović Litre. Sjetimo se ovdje našega brata fra Stanka i svih mučenika plemena Milanović Litre, iz koje potječu brojna svećenička i redovnička zvanja, što ukazuje na činjenicu da je riječ o obiteljima koji su kao ponosni sinovi i kćeri hrvatskog naroda, s uvjerenjem živjeli vjeru katoličku“, kazao je na početku svoga pozdravnoga govora provincijal Mrše.
„Povjerene službe i dužnosti fra Anđelko je vršio savjesno te je svojim znanjem, ljubavlju prema crkvenoj glazbi – uz pomoć i suradnju s glazbenim piscima i skladateljima koje je okupio oko Instituta za crkvenu glazbu (vodio ga je 24 godine) i lista ‘Sv. Cecilija’ – uspijevao pronalaziti put liturgijsko-glazbene obnove“, nastavio je provincijal te naglasio: „Značajan je njegov priređivački i skladateljski opus, nastao za potrebe obnovljenog bogoslužja, prema smjernicama II. vatikanskog koncila. Svojim je djelima donio nove ideje u crkvenoj glazbi, što je veliki doprinos liturgijskom glazbenom očitovanju na našem hrvatskom jeziku.
Osim toga, nije volio površnost, sentimentalnost i personalnu modu u liturgijskoj glazbi, o čemu je studentima znao govoriti. Drugi su ga opisali kao karakternu, smjernu i blagu osobu, čovjeka koji je ‘svirao srcem, glasom, mudrošću – čitavim bićem’, i koji je bio ‘ispunjen franjevačkom dobrotom i ljubavlju prema Crkvi, franjevačkom redu, vlastitom narodu i svakom čovjeku’.“ Provincijal je čestitao svima koji su sudjelovali u tom projektu, prije svega inicijatoru fra Stipici Grgatu iz župe Gospe od Zdravlja u Splitu te Organizacijskom odboru.
Tom prigodom nazočnima su se obratili i dožupan Brčić, načelnik Đula, ravnateljica škole Veršić i uime fra Anđelkove obitelji fra Stanko Milanović Litre.
Poprsje je dobrovoljno izradio ak. kipar Marko Grgat i darovao ga svome mjestu, a franjevci iz samostana M. B. Lurdske u Zagrebu na čelu s gvardijanom fra Ivanom Maletićem i njihov mješoviti zbor svome nekadašnjem voditelju darovali su spomen-ploču. Nažalost, zbog epidemioloških mjera nisu mogli nazočiti ovom događaju.
„Prije 30 godina nepotpisani autor članka objavljenog u časopisu Sv. Cecilija napisao je ove riječi: ‘Nadamo se da će se fra Anđelku Milanoviću Litri i Crkva i Društvo za njegove zasluge posebno odužiti molitvama i trajnom uspomenom za buduća pokoljenja.’ Na tragu tih riječi danas smo se ovdje okupili da to i učinimo. Tu smo Crkva i Društvo, s molitvom na usnama za njegovu plemenitu dušu i s nakanom da, obilježavanjem spomenute obljetnice, odamo poštovanje svećeniku, franjevcu, glazbeniku, pedagogu i profesoru“, kazao je u svom zahvalnom govoru fra Stipica Grgat, glazbeni pedagog, crkveni glazbenik i skladatelj crkvene glazbe i skupljač glazbenoga narodnog blaga.
Naglasio je da će uspomene na fra Anđelka barem u rodnom Otoku trajno ostati, a tome svjedoči glazbena škola koja nosi njegovo ime i podizanje poprsja. „Oni su čin javnog priznanja osobi fra Anđelka Milanovića Litre i njegovu umjetničkom djelu u cjelini“, kazao je fra Stipica zahvalivši svim državnim i crkvenim institucijama koje su sudjelovale u realizaciji toga projekta: općini Otok, Splitsko-dalmatinskoj županiji, župi Otok, autoru kipa i darovateljima poprsja te svima koji su sudjelovali u realizaciji projekta.
Program su moderirale Marija Maroš i Suzana Mihaljević, a pjesmom ga je uveličao dječji zbor glazbene škole „Fra Anđelka Milanovića Litre“ pod vodstvom prof. Petra Župića.
Svoje čestitke i brzojave, između ostalih, uputili su: splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Institut za crkvenu glazbu, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, Nadbiskupska klasična gimnazija „Don Frane Bulić“ u Splitu, Franjevačka klasična gimnazija u Sinju, počasni građanin Otoka prof. dr. Dragan Primorac i nekadašnji fra Anđelkov prijatelj i suradnik fra Izak Špralja.
16. - 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve, Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025.
30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.
14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)
Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ
Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka, 20. rujna 2025.
Đakovo, 27. rujna 2025.
Tema: Krepost nade u posvećenom životu: poziv, znak i svjedočanstvo
17. - 19. listopada 2025.
Duhovni centar "Karmel sv. Ilije" (Zidine b.b., Tomislavgrad, BiH)
Tema: Snaga nade u službi zdravlja
Voditelj: s. Mirjam Peričić OP
Prijave do: 17. rujna 2025.