Vijesti - Okrugli stol “Franjevačka teološka misao i OFS”

 

Okrugli stol “Franjevačka teološka misao i OFS”

Okrugli stol “Franjevačka teološka misao i OFS” Autor: ika
Objavljeno: 08. 10. 2020 - 13:40

Mjesno bratstvo Franjevačkoga svjetovnog reda (OFS) „Blagovijest“, Split – Trstenik organiziralo je u ponedjeljak, 5. listopada, u prigodi svetkovine sv. Franje okrugli stol o temi „Franjevačka teološka misao i OFS“ u dvorani „Dr. fra Karlo Balić“ u Splitu na Trsteniku.

Uz Mjesno bratstvo OFS-a „Blagovijest“, Split – Trstenik, sudjelovali su predstavnici i iz ostala četiri Bratstva OFS-a grada Splita („Sv. Frano“, Split – Obala; „Gospa od zdravlja“, Split – Dobri; „Gospa od Pojišana“, Split – Pojišan; „Sveta Obitelj“, Split – Sukoišan). Na okruglom stolu sudjelovali su (sa svojim kratkim izlaganjima) Mira Maslov, OFS, ministra; Marija Dabić, OFS, zamjenica ministre; Snježana Glibota Burica, OFS, tajnica; Mladen Knezović, OFS, povjerenik za formaciju; Maja Duspara, OFS, član Povjerenstva za pravdu, mir i očuvanje stvorenoga Nacionalnog vijeća OFS-a i fra Stipe Nimac, OFM, duhovni asistent.

Svi izlagači kratkih izlaganja imali su dva teksta („Franjevačka teološka misao“ fra Mile Babića i „Specifičnost franjevačke duhovnosti“ fra Marinka Pejića) za iznošenje svojih izlaganja i svaki je od njih uzeo jednu od najkarakterističnijih označnica sv. Franje Asiškoga. Tako su primjerice spomenuli francuskoga povjesničara Jacquesa Le Goffa koji u svojoj knjizi Sveti Franjo Asiški piše da je Franjo bio „jedna od najimpresivnijih osoba svoga vremena koja je pokrenula religiju, kulturu i društvo. Franjo je povratak k izvorima, tj. k Isusovu evanđelju, proglasio temeljem obnove Crkve i svijeta. To je, dakle, povratak apostolskom životu u kojem je svakom kršćaninu model života sam život Isusa Krista. Predlaže Krista kao jedini program: gol slijediti golog Krista (nudus nudum Christum sequi). On zastupa bratstvo i sestrinstvo svih Božjih stvorenja u svemiru, ne samo bratstvo i sestrinstvo svih ljudi nego i svih Božjih stvorenja, počevši od našega brata vjetra pa do našeg brata Sunca. Sva su Božja stvorenja braća i sestre po stvorenosti. On odbacuje hijerarhijski ustroj u franjevačkom pokretu i osniva bratstvo (fraternitas) i tu bratsku pozornost pokazuje osobito prema onima koji su bili na rubu društva i koji su bili isključeni iz društva. On je zagrlio i poljubio gubavca, čime je očitovao svoje obraćenje, jer mu je gubavac postao brat. Umjesto monaštva odvojenog od svijeta on nudi bratstvo koje je otvoreno svijetu i koje ljubi svijet te koje se istodobno odupire grijesima (negativnostima) ovoga svijeta. Za Franju Bog je izvor života, slobode, ljubavi i radosti. Zato se Franjo raduje životu i prožima ga radost života. Sve što je Bog stvorio dobro je i lijepo i zato se raduje dobroti i ljepoti svih Božjih stvorenja i njihova Stvoritelja. On je izišao iz svijeta nasilja (exivi de saeculo) i u tom svijetu nasilja želi uspostaviti svijet mira, dobra i radosti. Franjevački je pokret dao konkretni povijesni model novoga čovjeka: svetog Franju, jedinu osobu koja je slijedeći Isusa odigrala tu ulogu u zapadnom kršćanstvu. Za Franju je samostan cijeli svijet i za njega je Duh Sveti general Franjevačkoga reda. On afirmira svakoga pojedinca i istodobno bratstvo“, kako piše u svojoj knjizi fra Mile Babić.

A govoreći o franjevačkoj duhovnosti fra Marinko Pejić u svojoj knjizi, između ostaloga, ističe da je temeljni element jedne škole duhovnosti „svakako duhovno iskustvo koje je, po poticaju Duha Svetoga, imao utemeljitelj dotične škole, i koje vlastitim primjerom, riječima i pisanim djelima prenosi svojim sljedbenicima. To iskustvo utemeljitelja treba biti jedna cjelovita sinteza bitnih elemenata kršćanskog života. (…) Ima nekoliko karakterističnih evanđeoskih vrijednosti koje su na poseban način oblikovale Franjino duhovno iskustvo i tako bitno utjecale na formiranje franjevačke duhovne škole. Zaustavit ćemo se na tri takve osobine, koje mi se čine posebno važne za franjevački identitet danas, a koje zbog svoje paradoksalnosti konstantno dolaze u sukob s vladajućim mentalitetom“. U nastavku su izlagači istaknuli fra Marinkov govor o besplatnosti, malenosti i slobodi.

Izlagači su na temelju ta dva teksta pokušali aktualizirati i primijeniti na osnovnu stanicu Franjevačkoga svjetovnog reda (OFS), mjestu gdje se na najkonkretniji način postvaruje i ostvaruje franjevačka misao i franjevačka duhovnost, a to je Mjesno bratstvo OFS-a.

Potom su predstavnici pet bratstava OFS-a grada Splita (Mira Maslov, OFS, ministra, Split – Trstenik; Matija Granić, OFS, zamjenica ministre, Split – Obala; Mara Ljubić, OFS, povjerenik za formaciju, Split – Dobri; Dragica Buljubašić, OFS, ministra, Split – Pojišan; Anka Kovačić, OFS, ministra, Split – Sukoišan), predstavili svoja mjesna bratstva OFS-a te iznijeli koliko su ove označnice franjevačke teološke misli i specifičnosti franjevačke duhovnosti utjelovljene i prisutne u svakom pojedinom Mjesnom bratstvu OFS-a grada Splita. Ministra Mira Maslov, OFS, zahvalila je kao domaćin uime OFS-a „Blagovijest“ svim sudionicima okruglog stola za sudjelovanje. Isto tako, zahvalila je izlagačima na njihovim izlaganjima te zaključila zagovornom molitvom: „Po zagovoru sv. Franje i sv. Elizabete neka dragi Bog čuva i prati sve nas, pet mjesnih bratstva OFS-a grada Splita i sve naše obitelji!“

 
 
Poveznice:
Prethodni članak:
Djelatnici Glasa Koncila...
Slijedeći članak:
Izbor na isusovački način
Povratak na sve vijesti
 

Najave događanja

 
Studijski dani za početnu formaciju

28. veljače - 23. svibnja 2024.

Susret sestara s prvim zavjetima

10. - 12. svibnja 2024. (Masna Luka, Park prirode Blidinje, BiH)
Tema: Bogu posvećene osobe i život s medijima
Voditelji: fra Andrija Majić OFM i prof. Danijel Labaš
Prijave do: 10. travnja 2024.

Studijsko-rekreativni dan za redovničke pripravnice

Krk, 23. svibnja 2024.
Prijave do: 23. travnja 2024.

Stručni skup za više redovničke poglavarice

4. - 5. lipnja 2024. (Zagreb, Slavoljuba Bulvana 4)
Tema: Posvećeni život pred izazovima zlostavljanja
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, don Đuliano Trdić i don Tomislav Kutleša
Prijave do: 4. svibnja 2024. 

Susret HBK i HRK

Zagreb, 5. lipnja 2024.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

7. - 9. lipnja 2024. (Livno - BiH, Savezne Republike Njemačke 5)
Tema: Autoritet u Kristovu duhu
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 7. svibnja 2024.

Redovnički dani

Split, 20. - 21. rujna 2024.
Dubrovnik, 21. rujna 2024.
Zagreb, 27. - 28. rujna 2024.
Rijeka, 5. listopada 2024.
Đakovo, 5. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini: pomireni s Bogom i međusobno

Skupština HRK

9. - 10. listopada 2024.

Seminar za medicinske sestre redovnice

Đakovo, 11. - 13. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: br. Jakov od Križa (Milić) OCD
Prijave do: 11. rujna 2024.

Izdavaštvo

„Ecclesiae Sponsae Imago“
„Ecclesiae Sponsae Imago“
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Vijesti 4 (2023.)
Vijesti 4 (2023.)
Posvećeni život (2020)
Posvećeni život (2020)
Zlatni jubilej naše Konferencije
Zlatni jubilej naše Konferencije
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)

Linkovi