Vijesti - Misa i blagoslov temelja provincijalne kuće Marijinih sestara čudotvorne medaljice

 

Misa i blagoslov temelja provincijalne kuće Marijinih sestara čudotvorne medaljice

Misa i blagoslov temelja provincijalne kuće Marijinih sestara čudotvorne medaljice Autor: ika
Objavljeno: 02. 12. 2017 - 21:08

Redovnicama će nova adresa biti u župi sv. Leopolda Bogdana Mandića

Svečanim euharistijskim slavljem u župnoj crkvi Sv. Leopolda Bogdana Mandića u Osijeku 2. prosinca proslavljen je početak gradnje nove provincijalne kuće Družbe Marijinih sestara čudotvorne medaljice. Predvoditelj slavlja đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit Đuro Hranić nakon mise blagoslovio je temelje buduće provincijalne kuće na zemljištu (uz župnu crkvu i Svetište sv. Leopolda B. Mandića) koje je redovnicama Hrvatske provincije DMS darovala Đakovačko-osječka nadbiskupija. Nakon ulazne procesije riječi dobrodošlice uputio je župnik Ivica Rebić, rekavši: "Neka bude novo vrijeme, neka budu novi znakovi, neka bude bolji svijet, neka vaša prisutnost u našoj župnoj zajednici bude vrijeme ispunjeno svjedočanstvom i zauzetošću za svekoliki napredak Družbe i dobrobit naše župne zajednice". Redovnicama će nova adresa biti u "Leopoldovoj" župi, umjesto u dvorcu Pejačević u Strossmayerovoj ulici.

Potaknut bogatom poviješću prisustva i vidljivoga djelovanja Marijinih sestara u Osijeku, nadbiskup Hranić je u propovijedi podsjetio na dolazak redovnica u Osijek kao Bolničkih sestara iz Graza 1881. godine, zajedno sa kćerima kršćanske ljubavi, zatim je kroz niz događaja spomenuo useljenje u dvorac Pejačević prije 80 godina i nedaće što su snalazile redovnice. "U ponedjeljak na blagdan BDM Čudotvorne medaljice, kad Vaša redovnička zajednica Marijinih sestara slavi svoju zaštitnicu, u vašoj smo kapeli spominjali da je 27. studenoga 1830. godine BDM poručila sv. Katarini Laboure: 'Daj napraviti medalju s prizorom, koji vidiš; sve osobe koje je budu nosile, primit će velike milosti.' A na medaljici je bilo sabrano čitavo marijansko otajstvo, a posebno otajstvo Bezgrešnog Začeća BDM. S jedne strane medalje je oko lika Vlažene Djevice Marije stajao natpis:'O Marijo, bez grijeha začeta, moli za nas koji se tebi utječemo'. Na poleđini je bilo početno slovo Marijina imena M, s križem što govori o povezanosti Marije s njezinim raspetim Sinom Isusom Kristom. Na medaljici su zato i dva Srca: Isusovo okrunjeno trnjem i Marijino probodeno mačem boli, te 12 zvijezda o kojima govori Knjiga Otkrivenja kao kruni oko Marijine glave. Crkva je na temelju sadržaja te medaljice, koju vi drage sestre nosite na svojim prsima, ukazanja Katarini Laboure prepoznala kao pripravu na proglašenje dogme o Bezgrešnom začeću BDM... U tu crkvenu tradiciju vjere bile su uronjene, kako vidimo, i iz nje su izrasle Vaše starije sestre kćeri kršćanske ljubavi. Kćeri kršćanske ljubavi su se bavile bolesnicima, ali su bile usmjerene samo na rad u bolnicama i drugim sličnim ustanovama jer kao klauzurne redovnice nisu smjele odlaziti u privatne kuće i tamo njegovati bolesnike koji su umirali bez ičije pomoći. S. Leopoldina Brandis uočila je da su bolesnici koji boluju i umiru po obiteljima u stvari u težoj situaciji jer su to ljudi koji nemaju novaca kako bi platili bolnicu, a nemaju niti adekvatne medicinske njege u svojim kućama. Zato je Majka Leopoldina Brandis odabrala djevojke motivirane za liječenje bolesnika po obiteljima, duhovno ih odgajala, omogućila im praksu u bolnici i potom ih je slala njegovati bolesnike po njihovim kućama, a 16. srpnja 1878. u Ljubljani je dala posebnu odjeću prvim trima djevojkama, stavila ih je pod zaštitu nebeske Majke Marije od Čudotvorne Medaljice i poslala ih k siromašnim bolesnicima u obitelji. Te su se sestre zvale bolničke sestre. Tako su i bolničke sestre dalje rasle, zajedno s kćerima kršćanske ljubavi, u toj istoj marijanskoj duhovnosti i pobožnosti prema BDM do 15. ožujka 1926. kad su se potpuno osamostalile i postale 'Marijine sestre čudotvorne medaljice', a i dalje kao Marijine sestre. U Osijek ste došle još kao bolničke sestre iz Graza 1881. godine, zajedno s kćerima kršćanske ljubavi. Božja je providnost Vašu povijest usko povezala s kćerima kršćanske ljubavi i ovdje u Osijeku. Kad ste došle, preuzele ste djevojačko sirotište. Poslije prvog svjetskog rata, nakon raspada Austrougarske monarhije i rađanja nove države na ovim prostorima kćeri kršćanske ljubavi su se vratile u Graz, a umjesto njih Austrijanki došle su kćeri kršćanske ljubavi iz Ljubljane - iste sestre, samo Slovenke. Mi smo ih Osječani zvali sestre usmiljenke, ili vinkovke jer im se samostan zvao Dom sv. Vinka. Zajedno ste sa usmiljenkama preuzele dječje sirotište, koje je bilo u zgradi današnjeg Nadbiskupskog vikarijata u Strossmayerovoj ulici. Posjećivale ste i bolesnike u gradu, ispunjavajući vašu karizmu besplatnog služenja i danju i noću", rekao je Hranić te uz zahvalu redovnicama a što su prihvatile doći na područje župe sv. Leopolda B. Mandića, podržao i blagoslovio sestre, zemljište, napravljene projekte, izvoditelje radova i Osijek koji 2. prosinca proslavlja svoj dan Grada. "Sutra ulazimo u novu liturgijsku godinu i na osobit način prema Kristovu dolasku molimo ga da se po vašoj prisutnosti, koja nastoji biti komadić neba na zemlji svojim životom i svjedočanstvima, ostvaruje blagoslov ovdje na zemlji, u ovoj župi i Osijeku", rekao je nadbiskup. Nazočne je pozdravila i svima zahvalila provincijalna poglavarica Hrvatske provincije DMSČM s. Kaja Ljubas, rekavši: "U vremenu kada mnoge obitelji napuštaju dragu nam Slavoniju i domovinu, mi Marijine sestre ostajemo na ovim prostorima sa svojom središnjom upravom. Kada je 2001. godine iz našeg dvorca iselio Odjel za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju dvorac se počeo urušavati i vidljivo propadati u gotovo svim dijelovima. Budući da, unatoč dugogodišnjim pokušajima nismo nikada bile dovoljno probitačne i utjecajne te nismo iznašli financijska sredstva za obnovu dvorca kojeg su naše sestre od svoje ušteđevine kupile 1937. godine, Provincijalna i Vrhovna uprava Družbe odlučila je o prodaji dvorca, a novac od prodaje dvorca da uloži u izgradnju novog samostana, odnosno Provincijalne kuće koja će biti prikladnija i zadovoljiti potrebe sestara u Provinciji i Družbi. Nakon osamdesetgodišnjeg posjedovanja dvorca i djelovanja u središtu Osijeka po Božjem nadahnuću selimo se u prigradsko naselje vjerujući da Bog ima svoj plan s nama. Trenutačno nam je najvažnije da novo zdanje bude središte Božje prisutnosti, prostor u kojemu će prebivati živi Bog, Bog čiju Riječ ćemo slušati i u djelo provoditi". Ljubas je zahvalila nadbiskupu za razumijevanje, svekoliku potporu u poteškoćama kroz koje je Družba prolazila i pomoć u pronalaženju najbolje mogućeg rješenja, a zahvalila je i župniku Rebiću sa župljanima angažiranim u pripravi slavlja te svima koji su pridonijeli proslavi. "S dubokim poštovanjem i zahvalnošću svima vama koji ste se odazvali, odvojili vrijeme da budete dionici ovoga slavlja, preporučujemo u vaše molitve naše arhitekte, inženjere i djelatnike ovog gradilišta da budu savjesni, odgovorni, pošteni i korektni u svome poslu. Bog neka vas sve blagoslovi, a draga Gospa čudotvorna čuva i štiti", zaključila je s. Kaja. 

Na kraju mise povelju (stavljenu u temelje nove kuće skupa sa čudotvornom medaljicom) potpisali su: nadbiskup Hranić, s. Irma Makše, vrhovna voditeljica Družbe Marijinih sestara, župnik župe sv. L. B. Mandića vlč. Rebić i provincijalna poglavarica Hrvatske provincije DMSČM s. Ljubas. U povelji stoji: "Preuzvišeni gospodin Đuro, nadbiskup đakovačko-osječki 2. prosinca 2017. blagoslovio je gradilište i kamen temeljac nove Provincijalne kuće Marijinih sestara čudotvorne medaljice. Projekt je izradila tvrtka Respect-ing iz Osijeka, a izvođač radova je tvrtka Težište-projekt iz Ivanovca. S hvalom svemogućem Bogu i dubokim pouzdanjem u zagovor i ljubav Blažene Djevice Marije, okupljene Marijine sestre, svećenici, redovnici, redovnice i Božji narod sjediniše svoje molitve da bude blagoslovljeno i plodno djelovanje Marijinih sestara koje je majka Brandis nadahnuta Duhom Svetim ustanovila, da služe Crkvi Božjoj napose u svojoj bolesnoj i trpećoj braći. Bog neka započeto djelo blagoslovi, a BDM od čudotvorne medaljice svojom moćnom zaštitom prati". 

Na misnom slavlju posebno su pozdravljeni: Darko Ojvan, direktor tvrtke „Respect-ing" i glavni projektant, Marko Milas, direktor tvrtke „Težište" i glavni izvođač radova, Ivana Rajković, direktoru tvrtke „Medikol", Martina Koprivnjak, provincijalna poglavarica Družbe sestara Naše Gospe, dožupan osječko-baranjski Petar Lagator te redovnice osječkih družba i vjernici. Na misi su koncelebrirali fra Jure Šarčević, provincijal Hrvatske kapucinske provincije sv. Leopolda B. Madića, dekani osječkih Zapadnog i Istočnog dekanata mons. Adam Bernatović i preč. Ivan Jurić, gvardijan kapucinskog samostana Sv. Jakova fra Anto Pervan, duhovnik Zajednice Cenacolo don Ivan Filipović, aljmaški župnik i upravitelj svetišta Gospe od utočišta preč. Ante Markić, župnik župe Uzvišenja sv. Križa vlč. Ivica Martić i tajnik Nadbiskupskog ordinarijata Dario Hrga, dok je poslužitelj slavlja bio Ivan Kunčević, đakon u konkatedralnoj župi sv. Petra i Pavla. Zbor aljmaške župe i redovnice DMSČM animirale su slavlje pjevanjem uz ravnanje s. Franciske Dgjonaj i orguljsku pratnju s. Dominike Jozić.

 
 
Poveznice:
Povratak na sve vijesti
 

Najave događanja

 
Studijski dani za početnu formaciju

28. veljače - 23. svibnja 2024.

Stručni skup za djelatnike vjerskih vrtića

2. ožujka 2024. (Zagreb, Vrhovec 29)
Tema: Suodnos duhovnosti, riječi i pokreta
Prijave do: 26. veljače 2024. 

Vijećanje redovničkih odgojitelja

7. - 9. ožujka 2024. (Zagreb, Granešina 3)
Tema: Odgoj za osobno i zajedničko razlučivanje Božje volje u redovničkoj zajednici
Voditelji: s. Stjepanka Stanić MVZ i p. Tvrtko Barun SJ
Prijave do: 7. veljače 2024.

Duhovne vježbe za više redovničke poglavarice

9. - 16. ožujka 2024. (Veli Lošinj, Kaciol 38)
Voditelj: o. Jeronim Adam Marin OSB

Susret sestara koje vrše poslanje unutar samostana

19. - 21. travnja 2024. (Split - Kamen, Sv. Mihovila 43)
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: p. Vatroslav Halambek SJ
Prijave do: 19. ožujka 2024.

Stručni skup za tajnice i ekonome

26. - 28. travnja 2024. (Lužnica, Lužnički odvojak 3)
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, prof. Ivan Milotić i p. Siniša Štambuk SJ
Prijave do: 26. ožujka 2024.

Susret sestara s prvim zavjetima

10. - 12. svibnja 2024. (Masna Luka, Park prirode Blidinje, BiH)
Tema: Bogu posvećene osobe i život s medijima
Voditelji: fra Andrija Majić OFM i prof. Danijel Labaš
Prijave do: 10. travnja 2024.

Studijsko-rekreativni dan za redovničke pripravnice

Krk, 23. svibnja 2024.
Prijave do: 23. travnja 2024.

Stručni skup za više redovničke poglavarice

4. - 5. lipnja 2024. (Zagreb, Slavoljuba Bulvana 4)
Tema: Posvećeni život pred izazovima zlostavljanja
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, don Đuliano Trdić i don Tomislav Kutleša
Prijave do: 4. svibnja 2024. 

Susret HBK i HRK

Zagreb, 5. lipnja 2024.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

7. - 9. lipnja 2024. (Livno - BiH, Savezne Republike Njemačke 5)
Tema: Autoritet u Kristovu duhu
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 7. svibnja 2024.

Redovnički dani

Split, 20. - 21. rujna 2024.
Dubrovnik, 21. rujna 2024.
Zagreb, 27. - 28. rujna 2024.
Rijeka, 5. listopada 2024.
Đakovo, 5. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini: pomireni s Bogom i međusobno

Skupština HRK

9. - 10. listopada 2024.

Seminar za medicinske sestre redovnice

Đakovo, 11. - 13. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: br. Jakov od Križa (Milić) OCD
Prijave do: 11. rujna 2024.

Izdavaštvo

„Ecclesiae Sponsae Imago“
„Ecclesiae Sponsae Imago“
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Vijesti 4 (2023.)
Vijesti 4 (2023.)
Posvećeni život (2020)
Posvećeni život (2020)
Zlatni jubilej naše Konferencije
Zlatni jubilej naše Konferencije
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)

Linkovi