Vijesti - Kapitul Franjevačke kustodije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri

 

Kapitul Franjevačke kustodije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri

Kapitul Franjevačke kustodije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri Autor: ika
Objavljeno: 25. 04. 2025 - 21:23

Svetu misu predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić

Misno slavlje sa svečanim "Tebe Boga hvalimo", na završetku Kapitula Franjevačke kustodije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri sa sjedištem u Zadru, u petak 25. travnja, u crkvi sv. Frane u Zadru, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Ovom misom završen je Kapitul koji je počeo u ponedjeljak, 21. travnja u samostanu sv. Frane u Zadru, tijekom kojega je i službeno dovršen i potvrđen proces transformacije Franjevačke provincije sv. Jeronima koja je najstarija hrvatska franjevačka provincija u status Kustodije sv. Jeronima koja je ovisna o Hrvatskoj franjevačkoj provinciji sv. Ćirila i Metoda sa sjedištem u Zagrebu.

Za vrijeme kapitula, franjevci su razmatrali statute i smjernice prema kojima će se ravnati djelovanje i život Kustodije sv. Jeronima. Franjevačka kustodija sv. Jeronima svečano je proglašena za vrijeme Kapitula u samostanu sv. Frane u Zadru na Uskrsni utorak, 22. travnja.

Nadbiskup je čestitao franjevcima na „odvažnosti i hrabrim koracima“ učinjenima u preoblikovanju Provincije u Kustodiju. Povijesna promjena Provincije u Kustodiju događa se u uskrsnom vremenu, blagdanu koji daje smisao prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, rekao je mons. Zgrablić.

Navješteno Evanđelje po Ivanu o susretu uskrslog Isusa i učenika koji ga, nakon noći bez ulova, susreću na obali Tiberijadskog mora, nadbiskup je primijenio na aktualni franjevački proces.

Razočaranim i umornim učenicima Isus daje novi smjer i ponovno puni njihove mreže. „Pozvani smo i mi ovaj povijesni trenutak gledati ne kao na gubitak, nego kao novo poglavlje, kao poziv da mreže bacite s druge strane – u poslušnosti Riječi, s povjerenjem u Gospodinovu nazočnost. Nova Kustodija nije manje, nego drugačije. Nije kraj djelovanja, nego novi poziv. Isus ne briše prošlost učenika – nego ih ponovno okuplja, jača ih zajedništvom, priprema im kruh i ribu. Tako i bratstvo, Kustodija, koja se povezuje sa zagrebačkom Provincijom, nije poništenje identiteta, nego produbljenje zajedništva. Pozvani ste jedni drugima biti dar, nadopuna, snaga i svjedočanstvo“, poručio je mons. Zgrablić franjevcima.
Isus i dalje stoji na obali našeg puta i poziva nas na povjerenje.

„On vidi više nego što mi vidimo. On zna kada i gdje baciti mreže. On priprema kruh i vatru kad mi dođemo iscrpljeni. Ova nova faza nije noć bez ulova, nego početak novog jutra. Uvijek moramo biti spremni čuti Njegov glas, prepoznati ga u jednostavnim znakovima svakodnevice i imati hrabrosti odgovoriti“, ohrabrio je nadbiskup franjevce.

Slijedeći ideale sv. Franje Asiškog, naglašavali su jednostavnost, skromnost, poniznost i blizinu narodu, čime su oblikovali duhovni život lokalnog stanovništva, i kroz hospicije, pučke misije, duhovne vježbe i pastirsko djelovanje.
Bl. Jakov Zadranin potekao iz samostana sv. Frane u Zadru, uzor je predanog redovničkog života.

Iz te Provincije je fra Ivo Peran, skladatelj poznate tzv. Peranove mise koja se najviše pjeva u puku Crkve u Hrvata. Franjevci su djelovali karitativno, brinuli za bolesne, siromašne, prognanike i marginalizirane, čime su izgradili čvrstu povezanost s narodom.

Duhovna, društvena i kulturna baština Male braće po dolasku od 13. st. u Istru i Dalmaciju važna je za hrvatsku povijest i identitet, za očuvanje bogatih kulturnih, vjerskih i društvenih tradicija. Ta bogata baština je svjetlo za sadašnjost i budućnost, poručio je mons. Zgrablić.

Franjevci su širili evanđelje i čuvali vjeru i u teškim razdobljima Mletačke republike, Osmanskog carstva, Austro-Ugarske, jugoslavenske diktature, podsjetio je nadbiskup. Franjevci su bili stupovi duhovnosti i znanja, most između Evanđelja i svakodnevnog života; propovjednici, učitelji, pisci, kroničari i diplomati. Razvijali su obrazovanje, umjetnost i književnost.

„Kroz škole, samostane i biblioteke, franjevci su bili središta pismenosti i obrazovanja. Samostani su bili važni obrazovni centri, odgojivši mnoge uglednike hrvatske povijesti; mjesta molitve, ali i kulturnog i obrazovnog djelovanja, rasadišta misli i identiteta hrvatskog naroda“, rekao je nadbiskup, istaknuvši: „Doprinos franjevaca kroz 800 godina ne može se mjeriti samo u zgradama samostana i crkava, već u dušama vjernika, u plemenitosti naroda koji je nalazio oslonac u vašem služenju“.

Franjevci su se zauzimali za mir među različitim skupinama kroz povijest. Zadarski mir, sporazum kojim je Dalmacija oslobođena mletačke vlasti, potpisan je 1358. u sakristiji samostana sv. Frane u Zadru.

„Umjetnost je znak duha“, a samostani te Provincije u Zadru, Dubrovniku, Splitu, Rovinju, Puli, na Košljunu bogati su slikama, kipovima, freskama i dragocjenim rukopisima, velike kulturne vrijednosti. Franjevci su ostavili trag u arhitekturi gradnjom samostana i crkvi u jedinstvenim kombinacijama romaničkih, gotičkih, renesansnih i baroknih elemenata.

„Franjevci su među prvima počeli sustavno koristiti i njegovati hrvatski jezik, tiskajući važne rukopise, molitvenike, pjesmarice i vjerske tekstove. Važni su u očuvanju čakavske, štokavske i ikavske jezične tradicije, glagoljskog pisma. Franjevački samostani sačuvali su arhive i biblioteke koje omogućavaju proučavanje povijesti, jezika, običaja i društvenog života, čime predstavljaju izvorište povijesnog znanja“, rekao je mons. Zgrablić.

„Franjevačka duhovnost evanđeoske jednostavnosti, ljubavi prema siromašnima i pouzdanju u Božju providnost, aktualna je i danas. Svijet individualizma i otuđenosti treba franjevački duh bratstva, solidarnosti i služenja. Sv. Franjo uči da prava radost dolazi iz potpunog predanja Božjoj volji i iz nesebičnog služenja drugima. Njegova duhovnost nije ostala u prošlosti, već i danas nadahnjuje mnoge koji tragaju za smislom i unutarnjim mirom“, poručio je mons. Zgrablić.

Nadbiskup je zahvalio franjevcima „što su kroz stoljeća utkali duhovno bogatstvo, kulturu i znanje u tkivo, srce i dušu hrvatskog naroda“. Zahvalio je i na „plodnoj suradnji sa Zadarskom nadbiskupijom“, poželjevši da franjevci i dalje budu važan oslonac u pastoralnom djelovanju te da zajedništvo i bratstvo između franjevaca i mjesne Crkve donosi plodove u životu vjernika.

U misi su koncelebrirali fra Milan Krišto, provincijalni ministar Franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda iz Zagreba, fra Domagoj Runje, predsjednik Kapitula, fra Tomislav Šanko, kustod Kustodije sv. Jeronima i druga braća kapitularci. Provincija je djelovala u 11 samostana i ima 40 svečano zavjetovane braće, od čega 37 svećenika. Upravu Kustodije sv. Jeronima čine kustod Šanko i savjetnici: Stipe Nosić, fra Tomislav Hrstić, Diego Deklić, Leopold Mičić i Pavle Ivić.

 
 

Galerija slika:

Poveznice:
Povratak na sve vijesti
 

Najave događanja

 
Studijski dani za početnu formaciju

Zagreb, 26. veljače - 22. svibnja 2025.

Susret postulanata

Pazin, 3. svibnja 2025. 
Prijave do: 3. travnja 2025.

Susret sestara koje vrše poslanje unutar samostana

9. – 11. svibnja 2025.
(Franjevački samostan, Košljun)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Krista Mijatović SCSC
Prijave do: 9. travnja 2025.

Susret za tajnice i ekonome

16. - 18. svibnja 2025.
(Kuća molitve, Masna Luka, Park Blidinje, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: o. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 16. travnja 2025. 

Studijsko-rekreativni dan za redovničke pripravnice

Gospić - Krasno, 27. svibnja 2025.

Posjet iz Dikasterija za UPŽ i DAŽ

Zagreb, 28. svibnja 2025.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

30. svibnja - 1. lipnja 2025.
Duhovni centar Biskup fra Paškal Buconjić (Potoci 1, Mostar, BiH)
Tema: Oprost – milost i zadatak Svete godine
Voditelj: s. Dominika Anić SSFCR
Prijave do: 30. travnja 2025.   

Velike duhovne vježbe uz 25. obljetnicu zavjetovanja

14. srpnja - 14. kolovoza 2025.
Duhovno-obrazovni centar Marijin Dvor (Lužnički odvojak 3, Lužnica)

Voditelj: p. Mirko NIkolić SJ

Redovnički dani

Split, 19. - 20. rujna 2025.
Dubrovnik, 20. rujna 2025.
Zagreb, 26. - 27. rujna 2025. (Granešina 3)
Rijeka, 20. rujna 2025.
Đakovo, 27. rujna 2025.

Tema: Krepost nade u posvećenom životu: poziv, znak i svjedočanstvo

Seminar za medicinske sestre redovnice

17. - 19. listopada 2025.
Duhovni centar "Karmel sv. Ilije" (Zidine b.b., Tomislavgrad, BiH)
Tema: Snaga nade u službi zdravlja
Voditelj: s. Mirjam Peričić OP
Prijave do: 17. rujna 2025.

Skupština HRK

Zagreb, 21. - 22. listopada 2025.

Izdavaštvo

„Ecclesiae Sponsae Imago“
„Ecclesiae Sponsae Imago“
Molitveni priručnik uz Dan posvećenoga života
Molitveni priručnik uz Dan posvećenoga života
Vijesti 4 (2023.)
Vijesti 4 (2023.)
Posvećeni život (2020)
Posvećeni život (2020)
Zlatni jubilej naše Konferencije
Zlatni jubilej naše Konferencije
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)

Linkovi