Vijesti - U Varšavi započela konferencija o zaštiti djece i ranjivih odraslih osoba od zlostavljanja

 

U Varšavi započela konferencija o zaštiti djece i ranjivih odraslih osoba od zlostavljanja

U Varšavi započela konferencija o zaštiti djece i ranjivih odraslih osoba od zlostavljanja Autor: ika
Objavljeno: 19. 09. 2021 - 17:46

Pozivom na zajedničko zauzimanje cijele Crkve u nedjelju, 19. rujna popodne u Varšavi je započela međunarodna konferencija o zaštiti djece i ranjivih odraslih osoba u Crkvama Srednje i Istočne Europe. Na skupu, koji su organizirali Papinsko povjerenstvo za zaštitu maloljetnika i Poljska biskupska konferencija o temi „Naše zajedničko poslanje u zaštiti djece Božje“, i koji traje do 22. rujna, okupili su se biskupi, svećenici, poglavari muških i ženskih redovničkih zajednica, psihoterapeuti i stručnjaci vjernici laici.

Otvarajući konferenciju, predsjednik Poljske biskupske konferencije nadbiskup Stanisław Gądecki istaknuo je Isusove riječi iz Matejeva Evanđelja: „I tko primi jedno ovakvo dijete u moje ime, mene prima. Onomu, naprotiv, tko bi sablaznio jednoga od ovih najmanjih što vjeruju u mene bilo bi bolje da mu se o vrat objesi mlinski kamen pa da potone u dubinu morsku. Jao svijetu od sablazni! Neizbježivo dolaze sablazni, ali jao čovjeku po kom dolazi sablazan“ (Mt 18, 5-7).

Isus rabi vrlo grube riječi protiv onih koji djeci čine zlo, ali i protiv onih koji bi mogli zanemarivati to zlo. Okupljamo se ovdje kako bismo se izliječili od ravnodušja, i još više od nezainteresiranosti za nepravdu – kazao je nadbiskup te podsjetio kako papa Franjo ističe da nije riječ samo o seksualnom zlostavljanju, nego i o zloporabi moći i savjesti. Osoba koja zlostavlja nerijetko uvjerava žrtvu da ono na što ga potiče i prisiljava činiti nije pogrješno, štoviše, da je ispravno. Na taj je način spolno zlostavljanje često povezano sa zloupotrebom moći i savjesti, te tako povećava štetu koju to zlodjelo izaziva, ne samo na psihi nego i na duši ranjene osobe.

Opisujući zauzimanje Crkve u Poljskoj na području zaštite djece, prevencije zlostavljanja te slušanja i prihvaćanja žrtava, nadbiskup Gądecki je napomenuo da je nakon objave motuproprija pape Franje „Vos estis lux mundi“ uloga delegata u svakoj biskupiji i redovničkoj ustanovi, zaduženoga za prijavljivanje slučajeva zlostavljanja, dodatno povećana.

U tijeku je, dakle, proces promjene – kazao je – ali postoji opasnost da mislimo kako već činimo mnogo, dok su zapravo pred tako velikom boli i nanesenom štetom, mnogi herojski napori nedovoljni te se otkrivaju nove drame. Trebamo također iskreno priznati da smo učinili mnogo pogrješaka i zanemarili one koji su povrijeđeni u Crkvi. Potrebno je pastoralno obraćenje o kojemu govori papa Franjo, promjena mišljenja i djelovanja u kojemu prioritet postaje prihvat i zaštita djeteta te pomoć žrtvama, istaknuo je nadbiskup Gądecki.

Govoreći upravo o pastoralnom obraćenju, kardinal Seán Patrick O’Malley, predsjednik Papinskoga povjerenstva za zaštitu maloljetnika, kazao je da je riječ o važnom hodu prema onomu što papa Franjo naziva misionarskim obraćenjem Crkve. Kardinal je govorio o dubokom poštivanju kojim valja primiti svjedočanstva žrtava zlostavljanja. Trebamo također biti svjesni činjenice – kazao je – da ima mnogo osoba koje su pretrpjele tragediju spolnoga zlostavljanja u Crkvi, koje nisu nikada ni s kim razgovarale o svojem iskustvu.

Kako bi se postiglo pastoralno obraćenje, valja na čestit i transparentan način prepoznati osobe koje su bile zlostavljane. Slušanje tuđe boli, patnji Božjega naroda, vodi do priznavanja učinjene nepravde i nanesene patnje. Važno je preživjelima pružiti iskrene isprike. Međutim, tražiti oprost – istaknuo je kardinal – ne zahtijeva samo davanje neke izjave ili održavanje susreta. Riječ je o postupku koji se rijetko ostvari u jednom trenutku i koji katkada neće biti nikada ostvaren. Saslušati preživjele, prepoznati ih i iskreno tražiti od njih oprost nužni su koraci na tom putu obnove, istaknuo je kardinal O’Malley.

 
 
Poveznice:
Povratak na sve vijesti
 

Najave događanja

 
Studijski dani za početnu formaciju

28. veljače - 23. svibnja 2024.

Stručni skup za tajnice i ekonome

26. - 28. travnja 2024. (Lužnica, Lužnički odvojak 3)
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, prof. Ivan Milotić i p. Siniša Štambuk SJ
Prijave do: 26. ožujka 2024.

Susret sestara s prvim zavjetima

10. - 12. svibnja 2024. (Masna Luka, Park prirode Blidinje, BiH)
Tema: Bogu posvećene osobe i život s medijima
Voditelji: fra Andrija Majić OFM i prof. Danijel Labaš
Prijave do: 10. travnja 2024.

Studijsko-rekreativni dan za redovničke pripravnice

Krk, 23. svibnja 2024.
Prijave do: 23. travnja 2024.

Stručni skup za više redovničke poglavarice

4. - 5. lipnja 2024. (Zagreb, Slavoljuba Bulvana 4)
Tema: Posvećeni život pred izazovima zlostavljanja
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, don Đuliano Trdić i don Tomislav Kutleša
Prijave do: 4. svibnja 2024. 

Susret HBK i HRK

Zagreb, 5. lipnja 2024.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

7. - 9. lipnja 2024. (Livno - BiH, Savezne Republike Njemačke 5)
Tema: Autoritet u Kristovu duhu
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 7. svibnja 2024.

Redovnički dani

Split, 20. - 21. rujna 2024.
Dubrovnik, 21. rujna 2024.
Zagreb, 27. - 28. rujna 2024.
Rijeka, 5. listopada 2024.
Đakovo, 5. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini: pomireni s Bogom i međusobno

Skupština HRK

9. - 10. listopada 2024.

Seminar za medicinske sestre redovnice

Đakovo, 11. - 13. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: br. Jakov od Križa (Milić) OCD
Prijave do: 11. rujna 2024.

Izdavaštvo

„Ecclesiae Sponsae Imago“
„Ecclesiae Sponsae Imago“
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Vijesti 4 (2023.)
Vijesti 4 (2023.)
Posvećeni život (2020)
Posvećeni život (2020)
Zlatni jubilej naše Konferencije
Zlatni jubilej naše Konferencije
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)

Linkovi