Vijesti - Dan osoba posvećenog života na Braču

 

Dan osoba posvećenog života na Braču

Dan osoba posvećenog života na Braču Autor: ika
Objavljeno: 02. 02. 2018 - 21:49

Redovnice i redovnici otoka Brača, okupljeni u crkvi Očišćenja Blažene Djevice Marije u Dolu na Braču, svečano su u petak 2. veljače, na blagdan Prikazanja Gospodinova u Hramu – Svijećnicu, proslavili Dan osoba posvećenoga života. U toj župi Bračkoga dekanata Svijećnica se, poznatija pod nazivom Kandalora, slavi kao župna svetkovina na više stoljeća starim običajima slavljenja. I ove godine Gospina svetkovina okupila je gotovo sve žitelje toga malobrojnoga etno-eko naselja, kao i Doljane nastanjene u okolnim bračkim mjestima. Liturgijska proslava župne svetkovine započela je uvodnom molitvom i obredom blagoslova svijeća. U svečanoj procesiji poslije barjaka sudjelovale su redovnice s upaljenim svijećama, zatim brački svećenici i puk Božji. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je dekan Bračkoga dekanata Toni Plenković u koncelebraciji s franjevcima iz samostana Sv. Martina biskupa u Sumartinu, dominikanci iz samostana Sv. Marije Milosne u Bolu, mjesnim župnikom Jurom Martinićem i pristiglim svećenicima otoka Brača.

Nakon evanđelja koje je navijestio mr. Pavao Gospodnetić, predvoditelj slavlja osvrnuo se na evanđeoski ulomak o Isusovu prikazanju u Hramu po rukama starca Šimuna. Istaknuo je da evanđelist Luka u izvještaju svjedoči kako su starac Šimun i udovica Ana bili pravednici, osobe punoga strahopoštovanja pred Bogom i ljudima te obilježeni dubokom vjerom i izručenošću Bogu. Podsjetio je, pritom, kako se blagdan Prikazanja Gospodinova u Hramu nekada u Istočnim Crkvama nazivao blagdan susreta. U blagdanu Prikazanja Isusova u Hramu događa se susret zanimljiv na više razina. „Možemo reći da su se u susretu starca Šimuna i udovice Ane s djetetom Isusom susreli Stari i Novi zavjet, prošlost i budućnost. Sam događaj opisan je kao susret ljudi različite životne dobi, Isusova djetinjstva, Marijine i Josipove zrele dobi te poodmakle i staračke dobi Šimuna i Ane. Bili su to starci sa svim tegobama koje starost nosi, naborani od životnih rana i ožiljaka, uronjeni u svakodnevnicu u kojoj im nije bilo previše sunca", istaknuo je, uz ostalo, brački dekan. Dodao je kako se na blagdan Prikazanja Gospodinova u Hramu i u Dolu događa susret. I među nama događa se zanimljiv susret ljudi s istim poslanjem, ali s različitim ulogama. S jedne strane, okupljeni puk Božji, osobito Doljani, koji slave svoju župnu svetkovinu, s druge, redovnice i redovnici s našega otoka koji slave Dan osoba posvećenoga života, a s treće, mi svećenici – župnici, primijetio je dekan. Osvrnuvši se na ondašnje društvene poteškoće i probleme iz vremena Šimuna i Ane, propovjednik je ustvrdio kako i naše vrijeme nosi svoje poteškoće i probleme. Upozorio je osobito na problem depopulacije, rekavši kako je to zajednički gorući problem. 

„Brojke iz naših župa za prošlu godinu nažalost nam ponovno potvrđuju da nas je iz godine u godinu na ovome otoku sve manje. Stare i ispražnjuju se naše župe, tiho i polako nestaju nekad napučena sela. Ne uspjeva nas podići ni sve razvijeniji turizam i nikad razvijenija infrastruktura. Gase se polako, a izgleda neminovno, i naši samostani koji se svode na održavanje hladnoga pogona. I župnici se također muče jer i njih ima sve manje. Djelujemo sami sebi kao neko pastoralno vatrogasno društvo", primijetio je brački dekan. Ustvrdio je kako sve te prilike stvaraju malodušje, povećavaju krivnju i stvara se osjećaj kao da više ništa nije dobro. Današnji svijet usporedio je s ogromnom tržnicom, primijetivši kako se na njoj nude različite ponude koje ljudima obećavaju brzo rješenje životnih problema. „Cijelo vrijeme nam se govori da nam je baš to potrebno kako bismo bili sretni. U takvim okolnostima nije rijetkost vidjeti da mnogi i od nas, iz takozvanoga posvećenoga oblika života, nestrpljivi na Boga, nasjednemo na obećanja s pazara i utopimo se u tu pazarsku ponudu i potražnju zaboravljajući na Boga, na jedinoga koji je donositelj stvarne utjehe, a ne djelitelj anestetika i antidepresiva koji samo privremeno otklanjaju problem", poručio je dekan. 

Pred kraj liturgijskoga slavlja Božjemu puku obratio se dolski župnik koji je Doljanima čestitao župnu svetkovinu. Poslije misnoga slavlja druženje pristiglih redovnica i bračkih svećenika nastavljeno je u obližnjim Postirima.

 
 
Poveznice:
Povratak na sve vijesti
 
 
59. Teološko-pastoralni tjedan

Proročka dimenzija kršćanina u životu Crkve i društva

Od 22. do 24. siječnja 2019. u Međubiskupijskom sjemeništu na Šalati, Zagreb

Konferencija za tisak HRK i euharistijsko slavlje u povodu Dana posvećenog života
  • Konferencija za tisak - 2. veljače 2019. u novom sjedištu Hrvatske redovničke konferencije (Slavoljuba Bulvana 4) u 10 sati.
  • Euharistijsko slavlje - 2. veljače 2019. u zagrebačkoj katedrali u 18 sati.
Škola za novakinje - ljetni semestar 2018/19.

Semestar započinje 5. veljače, a završava 2. svibnja 2019.

Izdavaštvo

Vijesti
Vijesti
Cor orans
Cor orans
Vijesti
Vijesti
Ekonomija u službi karizme i poslanja
Ekonomija u službi karizme i poslanja
Susret, br. 10., god. VI., 2018.
Susret, br. 10., god. VI., 2018.
Vijesti
Vijesti

Linkovi