Vijesti - 130. obljetnica dolaska i djelovanja Milosrdnih sestara sv. Križa na otoku Lošinju

 

130. obljetnica dolaska i djelovanja Milosrdnih sestara sv. Križa na otoku Lošinju

Objavljeno: 06. 09. 2013 - 01:36

Povodom 130. obljetnice dolaska sestara na otok Lošinj, u petak, 6. rujna u kući "Betanija" u Velom Lošinju, održan je Znanstveni kolokvij koji su organizirale Milosrdne sestre Sv. Križa. Suorganizator ovoga skupa bio je primarijus dr. Goran Ivanišević, koji je ovaj skup uvrstio i u program Lošinjske škole zdravlja. Susret se sastojao od uvodnog i pozdravnog dijela, te znanstvenog dijela u kojem je šest predavača predstavilo rad sestara kroz različite teme i vidike.

Uvodne riječi skupu uputila je s. M. Estera Radičević, glavna organizatorica kolokvija, te urednica Zbornika radova koji je popratio ovaj skup. Potom je s. Amalija Kupčerić, provincijalna poglavarica, pozdravila biskupa ordinarija Krčke biskupije Valtera Župana, generalnog tajnika HBK mons. Enca Rodinisa te gradonačelnika Malog Lošinja Gari Capellija kao i sve prisutne. Mons. Valter Župan zaželio je sestrama da i danas svojom prisutnošću daruju nadu i radost žiteljima Veloga Lošinja, kao i svima koji ih susreću. Prim. dr. sc. Ivanišević izrazio je zadovoljstvo i radost što je "Betanija" ponovno oživjela i što je doživio ovaj dan u Velom Lošinju, gdje su sestre stigle prije više od jednoga stoljeća. Gradonačelnik Cappelli sestrama je zaželio svijetlu budućnost podsjetivši na riječi utemeljitelja Družbe, o. Teodozija: "Trebam sestre koje razumiju križ. S njima ću postići sve", koje dotiču i njega osobno. Pismenu čestitku sestrama uputio je i tajnik Komisije za odnose s vjerskim zajednicama Vlade RH Franjo Dubrović.

Uslijedio je znanstveni dio skupa. Primarijus dr. sc. Ivanišević je uz video prezentaciju govorio o otoku Lošinju kao oazi zdravlja i ljepote te pohvalio predani, samozatajni i požrtvovni rad sestara u ubožnici, zabavištu i Sanatoriju "Betanija". Sestra M. Estera Radičević, prof. povijesti, održala je predavanje na temu: "Djela ljubavi Milosrdnih sestara sv. Križa na otoku Lošinju" koja su započela prije 130 godina - prvo preko ubožnice, potom kroz zabavište 1886. a godine 1906. kupnjom kuće od obitelji Ragusini nastaje "Oporavilište Betanija", namijenjeno ponajprije bolesnim svećenicima, a kasnije i drugim ljudima. S. Estera istaknula je kako je ta obljetnica prigoda da se otme zaboravu sve ono što su sestre činile i učinile za djecu, svećenike, stare i bolesne na Velom Lošinju.

Mr. sc. Luka Marijanović, profesor u miru iz Đakova, upoznao je skup s likom dr. Koste Vojnovića koji se osobito zauzimao za sjedinjenje Dalmacije s Hrvatskom i Slavonijom. Kao rektor zagrebačkog sveučilišta često je dolazio u Đakovo, biskupu Strossmayeru, preko kojega je upoznao sestre i inicirao njihov dolazak na otok Lošinj. Zatim je dr. sc. Marko Medved, profesor na Teologiji u Rijeci, govorio o važnosti nadvojvode Karla Stjepana Habsburškog za Lošinj te povezanosti njegove obitelji sa zajednicom Milosrdnih sestara sv. Križa, koje su osobno pripremale njegove kćeri za sakrament euharistije. Kroz njegov lik, predstavljena je i njegova supruga Marija Terezija koje je često pohađala sestre i pomagala im u održavanju, posebno Dječjeg vrtića. 

Dr. sc. Franjo Velčić, kancelar biskupije Krk i profesor na Teologiji u Rijeci prikazao je djelovanje sestara kroz opis creskog književnika Ante Tentora koji je u romanu "Beg Mirko" opisao susret jedne sestre sv. Križa i bolesnika koji dolazi na liječenje u Veli Lošinj, a koji kao musliman nije mogao shvatiti zašto je sestra svoj život žrtvovala za druge. Lik sestre predstavljen je kao uzoran kršćanski i redovnički život.

Skup je završio zahvalom s. M. Estere svim sudionicima, predavačima i svima koji su prošli kroz zajednicu, kao i svima koji pokušavaju oživjeti djelatnost sestara na Lošinju; posebno u posljednje tri godine kada se u ljetnim mjesecima održava duhovno-rekreativni program kroz radionice, meditacije, razgovore, glazbene i kreativne večeri za djecu, mlade i odrasle. 

Glazbeni uvod i završetak skupa obogatile su s. Svjetlana Paljušević i kandidatica Josipa Jakić s Dvoršakovim djelom "Gospod Bog je pastir moj" te Serenadu za flautu i klavirsku pratnju J. Haydna, a na kraju otpjevale su djelo "Sva djela Gospodnja" o. Miroslava Petrarca, franjevca. Susret je okrunjen zajedničkim domjenkom i druženjem na obnovljenoj terasi kuće "Betanija". U sklopu programa Lošinjske škole zdravlja, u zgradi Lječilišta u Lošinju, predstavljen je Zbornik radova Znanstvenog kolokvija o radu Milosrdnih sestara sv. Križa, o kojemu je govorila sama urednica s. M. Estera Radičević. 

Zajednicu Milosrdnih sestara sv. Križa osnovao je 1856. godine kapucin o. Teodozije Florentini. Pomoć i podršku u ostvarivanju svojih planova pronašao je u s. Mariji Tereziji Scherer, prvoj generalnoj poglavarici Družbe. Teodozije je osnovao zajednicu s ciljem da obrazovanjem obuhvati svu djecu, posebno siromašnu, no njegovi daleki i široki pogledi su sezali do otvaranja ubožnica, bolnica, domova za djecu i ljude s posebnim potrebama te tvornice koja nažalost nije dugo živjela. Sestre su odlazile u prošnju širom Europe, te su tako stigle i pred vrata biskupije u Đakovu. Biskup Strossmayer ih je pozvao u Đakovo gdje su došle 1868. godine i preuzele rad u pučkoj školi, ženskoj preparandiji i vlastelinskoj bolnici. Godine 1883. sestre odlaze na prvu filijalu u Veli Lošinj. Inicijator dolaska je bio grof Konstantin Vojnović, poznati javni radnik, političar i sveučilišni profesor. (ika)

 
 
Poveznice:
Povratak na sve vijesti
 

Najave događanja

 
Studijski dani za početnu formaciju

28. veljače - 23. svibnja 2024.

Stručni skup za tajnice i ekonome

26. - 28. travnja 2024. (Lužnica, Lužnički odvojak 3)
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, prof. Ivan Milotić i p. Siniša Štambuk SJ
Prijave do: 26. ožujka 2024.

Susret sestara s prvim zavjetima

10. - 12. svibnja 2024. (Masna Luka, Park prirode Blidinje, BiH)
Tema: Bogu posvećene osobe i život s medijima
Voditelji: fra Andrija Majić OFM i prof. Danijel Labaš
Prijave do: 10. travnja 2024.

Studijsko-rekreativni dan za redovničke pripravnice

Krk, 23. svibnja 2024.
Prijave do: 23. travnja 2024.

Stručni skup za više redovničke poglavarice

4. - 5. lipnja 2024. (Zagreb, Slavoljuba Bulvana 4)
Tema: Posvećeni život pred izazovima zlostavljanja
Voditelji: s. Dijana Mihalj MVZ, don Đuliano Trdić i don Tomislav Kutleša
Prijave do: 4. svibnja 2024. 

Susret HBK i HRK

Zagreb, 5. lipnja 2024.

Susret poglavarica mjesnih zajednica

7. - 9. lipnja 2024. (Livno - BiH, Savezne Republike Njemačke 5)
Tema: Autoritet u Kristovu duhu
Voditelj: p. Mirko Nikolić SJ
Prijave do: 7. svibnja 2024.

Redovnički dani

Split, 20. - 21. rujna 2024.
Dubrovnik, 21. rujna 2024.
Zagreb, 27. - 28. rujna 2024.
Rijeka, 5. listopada 2024.
Đakovo, 5. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini: pomireni s Bogom i međusobno

Skupština HRK

9. - 10. listopada 2024.

Seminar za medicinske sestre redovnice

Đakovo, 11. - 13. listopada 2024.
Tema: Ususret Svetoj godini - u molitvi, pokori i djelima milosrđa
Voditelj: br. Jakov od Križa (Milić) OCD
Prijave do: 11. rujna 2024.

Izdavaštvo

„Ecclesiae Sponsae Imago“
„Ecclesiae Sponsae Imago“
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Nedjelja Dobroga Pastira 2022.
Vijesti 4 (2023.)
Vijesti 4 (2023.)
Posvećeni život (2020)
Posvećeni život (2020)
Zlatni jubilej naše Konferencije
Zlatni jubilej naše Konferencije
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)
“Njihovo je kraljevstvo nebesko” (radni listovi)

Linkovi